G-SRK23G8B5N G-SRK23G8B5N
 

ברלין- פוסט אורחת מאת יפעת מכוריש

"לאן את רוצה לטוס לצלם?" יפעת שאלה אותי והיעד הנבחר היה ברלין. כך מצאנו את עצמנו בקור של בין 0 ל- 8 מעלות מסתובבות ברחובותיה של העיר הגדולה, מצלמות ועוצרות מידי פעם להתחמם בקפה שכונתי.

הזדמנות מצויינת בשבילי לארח את יפעת מכוריש, בעלת הבלוג "חמושה במשקפיים" בבלוג שלי.

יפעת לומדת אצלי צילום כבר מספר שנים ואני מרגישה כמו אמא גאה לראות את התוצרים שלה מברלין, וככה היא מספרת אותה.

מי אמר ברלין פעם אחרונה וזהו?

ביקור מספר 5 בעיר אהובה ובהחלט לא אחרון! ברלין נכנסה עמוק מתחת לעור שלי, אין לי באמת הסבר מדוע. עבורי, יש בה משהו שמזכיר את תל אביב, היא צבעונית, תוססת ומפתיעה, יש בה צד תיירותי מפונפן ומסחרי, לצד רחובות שמזכירים את אזור התחנה המרכזית החדשה-ישנה. כמו בכל עיר גדולה. כמו תל אביב היום, גם ברלין לפעמים מזכירה אתר בנייה גדול, כמעט בכל מקום בונים.

לביקור הזה הצטרפה אלי אביטל אנגל, למדתי אצלה צילום והפכנו לחברות. לה זו הפעם הראשונה, אז הבטחתי להיות מדריכת תיירים בתמורה לטיפים בצילום רחוב.

אביטל ביקשה שנבחר תאריך שלא יהיה קר. "אין בעיה, באפריל יהיה לנו נעים, לפני שנתיים ביקרתי בברלין בתקופה הזו ו-15 מעלות זה ממש סבבה". אז אמרתי. אלוהימה של מזג האוויר לא ממש הקשיבה לי באותו רגע. גם הפעם היו מקומות שתכננתי להגיע אליהם, ומזג האויר היה קר מידי, הם יחכו לביקור הבא.

שבוע לפני הנסיעה הוספתי את העיר לאפליקציית מזג האוויר בטלפון שלי ובדקתי את התחזית כמה פעמים ביום, בכל יום. מועד הטיסה שלנו נקבע ל – 10 באפריל, עוד לפני שנקבע יום הבחירות לכנסת. רגע לפני שצעדתי למלא את חובתי האזרחית בקלפי, בדקתי שוב את התחזית. האפליקציה הראתה 9 מעלות ביום הראשון, וגילתה נטייה לצלילה חופשית מטה בהמשך השבוע. הוספתי למזוודה גרביים תרמיים, כובע פליז, צעיף וכפפות. "יהיה קר בדיוק כמו שהיה לנו בדצמבר", אמרתי לבן הזוג שלי, שהפעם נשאר בארץ.

חמש דקות מרובע ניקולאי

המלון שלנו היה באזור המיטה. חיפשנו דירה או חדר במלון עם מרפסת כי אביטל מעשנת, בכל זאת לרדת לרחוב כדי לעשן ב- 5 מעלות זה לא כייף. לבסוף בחרנו ברשת מלונות דירות מפנקת למדי שהכרתי בביקור בפרנקפורט.

הדירה במלון Capri by Fraser הייתה בעצם סטודיו עם מטבחון בסיסי שמאפשר להכין ארוחת בוקר, בארון חיכו לנו חלוק ונעלי בית, ובמטבח היתה גם מכונת כביסה. הכי חשוב, קיבלנו מרפסת שאפשר היה לצאת אליה. מול המלון היה סופרמרקט עם מגוון נהדר של מצרכים, החלטנו שאנחנו בחופש, הסתפקנו בפירות וחלב לקפה של הבוקר עבור אביטל.

ביום השני גיליתי שהמלון הנהדר נמצא כחמש דקות ברגל מאזור קסום שנקרא רובע ניקולאי, אותו הכרתי כבר בפעם הראשונה. זו היתה הזדמנות נהדרת להתחיל לתרגל צילומי רחוב. המתחם נמצא על גדת נהר השפרה ממנו ניתן להשקיף על קתדרלת ברלין.

בית קפה עם טוויסט ירוק, במתחם אמנות

אביטל שותה קפה נמס, אני לא מוכנה להסתפק בפחות מאספרסו. ביום השני גילינו על גדות נהר השפרה סמוך למלון שלנו, בית קפה קסום נחבא בתוך מבנה שנקרא Alte Munze – בתרגום מגרמנית "מטבע ישן". בעלת המקום אמרה שלרוב מגיעים אליהם אחרי שמגלים אותם באינסטגרם. בית הקפה נמצא בתוך מבנה שהיה בעבר מרכז בנקאי והמבנה עצמו שימש מפעל ליצירת מטבעות כסף. כיום הוא מרחב אמנים רב תחומי. היתה שעת בוקר, אז לא ראינו ממש פעילות, לאוהבי אמנות כדאי לבדוק באתר האינטרנט.

The Green Caffe & Plants עמוד האינסטגרם שלהם

מדד האספרסו עלה במעט

בכל ביקור ביעד חדש אני בודקת היכן אפשר למצוא אספרסו טעים במחיר שפוי. בברלין אני כבר יודעת. בביקור הראשון לפני שש שנים, כוס אספרסו עלתה 1.5 אירו. מאז מדד האספרסו שלי עלה מעט. הכי זול שמצאתי היה בסניף אלכסנדפלאץ של איינשטיין קפה, שיש להם קפה מצוין ושם הוא עולה 1.8 אירו בלבד. אבל הסניף הזה הוא בית קפה במרכז מסחרי ומלא תיירים. בסניפים אחרים ברשת, לדוגמה זה היוקרתי באונטר דן לינדן, המחיר היה גבוה יותר, וכך גם בבתי קפה אחרים, לרוב המחיר היה סביב 2 אירו ואפילו יותר.

באחד הימים שוטטנו ברחובות קרויצברג, כשאני מנסה לגלות אם יצירות הגרפיטי שראיתי בפעמים הקודמות עוד שם. ראיתי שהאיש הצהוב עדיין מביט מלמעלה על העוברים ושבים ברחוב Oppelner, אז צילמתי אותו שוב.

אביטל הצליחה לצלם את השיכורים הקשוחים שישבו בפינת הרחוב מבלי שהם ישימו לב.

היה שם גם ציור קיר נהדר שרציתי לצלם, אבל הנערים שישבו בחבורה בחזית הקיר קלטו אותי והביעו סימני עצבנות קלה, סימנתי להם שהבנתי, צילמתי את הקיר ממול כדי שירגעו והמשכנו ללכת.

עצרנו בבית קפה שמצאנו ברחוב, ונהניתי מאספרסו נהדר במחיר 1.8 אירו ואווירה שכונתית נעימה.

Passenger Espresso, Oppelner Str. 44, 10997 Berlin

הפסקת תה בפרידריכסהייין

בשבת אחר הצהריים הגענו לאזור פרידריכסהיין כאשר היעד היה Raw Geland. המתחם בעבר שימש מרכז תיקון רכבות וכיום הוא מרכז פעילות אמנים, ציורי גרפיטי, וגם חיי לילה. לאחר שיירדנו מתחנת האוטובוס הלכנו לכיוון Relvar Strassse, היה כל כך קר בחוץ, אפליקציית מזג אוויר בטלפון הראתה 4 מעלות צלזיוס, וכל מה שרציתי זה להיכנס למקום חם ולשתות תה.

Raw Geland, Revaler Str. 99, 10245 Berlin